Rock Sugar, Sugar Sticks, Honey & Fruit Spreads

Deli & Candy

Discover our selection of rock sugar, sugar sticks, sugar, honey and fruit spreads. From traditional rock sugar for East Frisian tea to convenient sugar sticks for tea and coffee, you will find a variety of sweet accompaniments for your favourite drinks and breakfast.

Rock sugar is traditionally served with East Frisian tea and slowly dissolves in the hot drink. Our sugar sticks and rock sugar sticks are a convenient and decorative way to sweeten tea, coffee and other hot beverages.

Our selection is complemented by different sugar specialities, aromatic honey and selected fruit spreads. They are ideal for breakfast, for refining dishes or as a small gift for anyone who enjoys sweet specialities.

Discover sweet treats for tea, coffee and breakfast and find your personal favourite.

 

 

Sanddorn Konfitüre 50 g. hergestellt in Ostfriesland
TOP
3,50 EUR
70,00 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Krümelkandis 250 g.
3,50 EUR
14,00 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Kandis-Sticks 5 Stck. weiß "einzeln verpackt" Kandissticks Zuckerstangen
3,75 EUR
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Kandis-Sticks 5 Stck. braun "einzeln verpackt" Kandissticks Zuckerstangen
3,75 EUR
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Echter Ostfriesischer Teelikör 0,04 l
3,90 EUR
97,50 EUR per 1 Liter
incl. 19% tax excl. Shipping costs
9 to 16 (from a total of 97)