Rock Sugar, Sugar Sticks, Honey & Fruit Spreads

Deli & Candy

Discover our selection of rock sugar, sugar sticks, sugar, honey and fruit spreads. From traditional rock sugar for East Frisian tea to convenient sugar sticks for tea and coffee, you will find a variety of sweet accompaniments for your favourite drinks and breakfast.

Rock sugar is traditionally served with East Frisian tea and slowly dissolves in the hot drink. Our sugar sticks and rock sugar sticks are a convenient and decorative way to sweeten tea, coffee and other hot beverages.

Our selection is complemented by different sugar specialities, aromatic honey and selected fruit spreads. They are ideal for breakfast, for refining dishes or as a small gift for anyone who enjoys sweet specialities.

Discover sweet treats for tea, coffee and breakfast and find your personal favourite.

 

 

Scharmbecker Teebonschen 100g.
4,50 EUR
45,00 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Saure Strandbälle 130 g. - vegan
4,50 EUR
34,62 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Echter Ostfriesische Teebonbons 100g. blau
4,50 EUR
45,00 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Saure Wattwürmer 130 g. - vegan
TOP
4,50 EUR
34,62 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Echter Ostfriesische Teebonbons 100g. rot
4,50 EUR
45,00 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Sanddorn Kugeln 125 g. vegan
4,90 EUR
39,20 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
Ostfriesische Butterwaffeln 110 g.
4,90 EUR
44,55 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
East Frisian “Schietwetter” Candies, 100 g.
4,90 EUR
49,00 EUR per 1 kg
incl. 7% tax excl. Shipping costs
25 to 32 (from a total of 97)